Hírek
2016. Október 26. 05:00, szerda |
Külföld
Forrás: Bajnok Artúr, az MTI tudósítója jelenti:
Brüsszel javaslatot tett az ideiglenes belső határellenőrzések meghosszabbítására
Az Európai Bizottság kedden javaslatot tett az Ausztria, Dánia, Németország, Svédország és - a nem EU-tag, de Schengen-tagállam - Norvégia által ideiglenes jelleggel visszaállított belső határellenőrzések
további három hónappal való meghosszabbítására.
A brüsszeli testület tájékoztatása szerint bár a helyzet javult, a feltételek még mindig nem adottak a belső határellenőrzéstől mentes, szabad mozgást lehetővé tevő schengeni rendszer működésének teljes körű helyreállítására.
Az EU és Törökország közötti migrációs egyezmény következtében jelentősen visszaesett az Európába érkezők száma, Görögországban viszont menedékkérők tízezrei rekedtek, az ideiglenes határellenőrzések eltörlése pedig a bevándorlók úgynevezett másodlagos mozgásának fokozódásához vezethet - írta közleményében a bizottság.
Az Európai Unió Tanácsa május 12-én határozatot fogadott el, miszerint az érintett országok a kivételes körülményekre való tekintettel legfeljebb hat hónapon át fenntarthatják határaik egy-egy szakaszának ideiglenes ellenőrzését. Mint az Európai Bizottság hangsúlyozta, ezek a körülmények a helyzet jelentős javulása ellenére még mindig fennállnak. "A görögországi helyzet továbbra is törékeny, ma is nagy a nyomás a menedékkérők másodlagos mozgása által leginkább érintett tagállamokon" - közölték.
Ausztria esetében a magyar és a szlovén határszakasz, Németország esetében az osztrák, Dánia esetében a kikötők és a német határszakasz, Svédország esetében a kikötőkön kívül az Öresund-híd, Norvégia esetében pedig a Németországba, a Dániába és a Svédországba induló hajók állomásainak ideiglenes határellenőrzése érintett.
"A belső határok nélküli schengeni övezet történelmi vívmány, amelyet meg kell őriznünk. Keményen dolgozunk az övezet működésének mielőbbi helyreállításán, és jelentős előrelépést értünk el, de még nem teljes a siker. Ezért tettünk javaslatot bizonyos határszakaszok ellenőrzésének meghosszabbítására a schengeni szabályoknak megfelelően" - fogalmazott Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke.
Dimitrisz Avramopulosz migrációs ügyekért felelős uniós biztos kijelentette, "a fő cél a schengeni rendszer megőrzése és visszaállítása, amint a feltételek azt lehetővé teszik".
A bizottsági javaslatot el kell fogadnia az uniós tagországok kormányait tömörítő tanácsnak.
A schengeni övezet működésére vonatkozó szabályok szerint a határellenőrzések mértékét, gyakoriságát, helyét és idejét célzottan, az adott körülményekhez kell igazítani. A tagállamoknak azt is igazolniuk kell, hogy az ellenőrzések feltétlenül szükségesek a közrend védelme és a belső biztonság szempontjából.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 10. 08:00, vasárnap | Külföld
Tízmilliárd dolláros nagyságrendben költöttek politikai reklámokra a 2024-es amerikai választáson a jelöltek és szervezeteik
Megközelítette a tizenegy milliárd dollárt a 2024-es amerikai elnökválasztás teljes kampányreklám-költése - derül ki az amerikai politikai reklámok figyelésével foglalkozó AdImpact nevű szervezet szombaton kiadott összegzéséből.
2024. November 09. 07:53, szombat | Külföld
Putyin gratulált Trumpnak az elnökválasztási győzelméhez
Gratulált Vlagyimir Putyin orosz államfő Donald Trumpnak az amerikai elnökválasztáson elért győzelméhez csütörtökön a Valdaj nemzetközi vitaklub élőben közvetített plenáris üléséről.
2024. November 09. 07:44, szombat | Külföld
Amerikai hatóságok szerint Donald Trump elleni merényletre adott megbízást az elnökválasztást megelőzően az Iráni Iszlám Forradalmi G
Donald Trump elleni merénylet előkészítésére adott megbízást hetekkel az amerikai elnökválasztást megelőzően az Iráni Iszlám Forradalmi Gárda - derült ki az amerikai hatóságok által pénteken nyilvánosságra hozott büntetőfeljelent
2024. November 08. 06:00, péntek | Külföld
EPC-csúcs - Volodimir Zelenszkij: a tűzszünet jelenleg nem jelentene megoldást
A tűzszünet jelenleg nem jelentene megoldást az orosz-ukrán háborúban, mert nem garantálná, hogy Ukrajna szuverenitása, függetlensége visszaállhat